بازار رضا مشهد

آنچه در این مقاله میخوانید :
تصویر بازار رضا

تقریباً تمام زائرانی که به شهر مشهد سفر می‌کنند، حداقل یکبار به بازار رضا مشهد رفتند. در واقع یکی از جاذبه‌های گردشگری در شهر مشهد برای مسافرانی که به این شهر سفر می‌کنند، بازدید از این بازار قدیمی بوده که شهرت جهانی دارد. جالب است بدانید که بازار رضا مشهد چند کیلومتر است. مشهد از آن شهرهایی است که در کنار زیارت و گردش باید حتما رفتن به بازار و خرید سوغاتی را نیز در برنامه خود قرار داد. در ادامه قصد داریم در مورد یکی از بازارهای قدیمی شهر مشهد صحبت کنیم.

 

معرفی بازار رضا مشهد

اگر در نزدیکی حرم مطهر امام رضا علیه‌السلام به‌ دنبال یک مرکز خرید و بازار هستید، پیشنهاد می‌کنیم سری به بازار رضا بزنید. تنها با پیمودن مسیر بسیار کوتاهی می‌توانید به بازار رضا مشهد قدیم برسید. از نظر موقعیت مکانی واقع در مرکز مشهد بوده‌ و به وسیله حمل‌ونقل عمومی دسترسی بسیار راحتی دارد. بازار رضا یکی از محبوب‌ترین مراکز خرید مشهد به شمار می‌رود.

معماری این بازار به‌صورت سرپوشیده بوده که اهمیت آن را چند برابر می‌کند؛ یعنی در هر موقع سال، روزهای بارانی و برفی گردشگران و مسافران می‌توانند در قدیمی‌ترین مرکز خرید مشهد، بازارگردی کنند. لازم به ذکر است که بازار رضا مشهد جمعه باز است یعنی حتی در روز تعطیل نیز گردشگران و مسافران می‌توانند برای خرید و بازدید به این بازار بروند.

تصویری از داخل بازار رضا

تاریخچه یکی از قدیمی‌ترین بازارهای مشهد

قبل‌ از آن که بازار رضا مشهد ساخته شود، برای خرید سوغاتی مکانی وجود نداشت که زائران و مسافران بتوانند از آن‌ جا استفاده کنند و خرید خود را انجام دهند. همین امر باعث شد تا ایده ساخت بازار بزرگ در نزدیکی حرم مطهر امام رضا علیه‌السلام در زمان حکومت پهلوی مطرح شود. سپس این ایده در مجلس عنوان شد و به تصویب رسید. استاندار وقت خراسان‌ رضوی برای احداث بازار بزرگ ماموریت را برعهده گرفت.

پیش‌ از ساخت بازار رضا، استاندار وقت پهلوی دستور داد تا تمامی مغازه‌ها و بناهای قدیمی در خیابان شیخ طوسی تخریب شوند. زمین آن‌جا تقریباً به طول ۱ کیلومتر و عرض ۳۳ متر برای احداث بازار رضا اختصاص داده شد و قرار شد که پس‌ از احداث بازار به هر یک از کسبه مغازه‌ای واگذار شود. جالب است بدانید که در سال ۱۳۵۴ احداث بازار رضا آغاز شد و کمتر از ۱ سال (۱۱ ماه) در سال ۱۳۵۵ این بازار تکمیل و افتتاح شد. از همان زمان این بازار یکی از مراکز خرید در نزدیکی حرم مطهر بوده و امروزه نیز مرکز خرید ارزان مشهد به‌شمار می‌رود.

 

معماری بازار رضای مشهد

ترکیبی از معماری سنتی و اسلامی در ساخت بازار رضا باعث شده است که نظر بسیاری از گردشگران به آن جلب شود. لازم به ذکر است که ایده طراحی بازار رضا توسط داریوش بوربور، یک معمار معروف ارائه‌ شده است که به‌ صورت بازارهای قدیم ایران در ۲ طبقه سرپوشیده طراحی شده است.

در نگاه اول متوجه طاق‌ها و سردرهای بازار می‌شوید که می‌تواند در کنار سادگی، زیبایی بسیار خاصی در نگاه مخاطب ایجاد کند. همان‌طور که گفته شد این بازار بزرگ دارای ۲ درب ورودی، یکی در میدان ۱۷ شهریور و دیگری در فلکه آب است. با توجه به فضای بازی که در میدان ۱۷ شهریور وجود دارد، نمای ظاهری درب ورودی در این قسمت جلوه بسیار زیباتری خواهد داشت.

ممکن است در نگاه اول معماری بازار رضا بسیار ساده به‌ نظر آید؛ ولی اگر با دقت بیشتری از این بازار دیدن کنید، متوجه خواهید شد که با یک سازه تاریخی روبرو هستید. ترکیب رنگ آبی در کنار نمای آجری می‌تواند جلوه بسیار ویژه‌ای را ایجاد نماید. به‌ طور کلی بازار رضا از شش بازار مجزا تشکیل شده‌ که با طراحی یک هشت‌ ضلعی بین هر کدام از این بازارها حدفاصل مشخص شده‌ است.

در هر کدام از این هشت‌ ضلعی‌ها آبخوری و نیمکت موجود است که می‌توانند محل مناسبی جهت استراحت گردشگران باشند. همین امر این بازار را به یک مکان توریستی تبدیل نموده‌ است. پلکانی برای دسترسی به طبقه دوم در همین هشت‌ ضلعی‌ها وجود دارند.

 

بخش‌های بازار رضا مشهد

نمای بالایی بازار رضا نشان می‌دهد که ۲ طبقه آن به‌ صورت موازی طراحی شدند و با توجه به ردیف بودن مغازه‌ها اگر کسی بخواهد به طبقه دوم بازار دسترسی پیدا کند، فقط باید از طریق راهروهای فرعی به طبقه بالا برود. به‌ طور کلی مساحت زمینی که این بازار در آن‌جا ساخته‌ شده است، ۷۲۰۰ مترمربع بوده که ۴۳۰۰ مترمربع آن به بخش داخلی بازار اختصاص‌ یافته است و بقیه زیربنا مربوط به فضای بیرونی آن می‌شود.

 

طبقه همکف بازار رضا مشهد

ما به تمامی مسافران و زائران شهر مشهد پیشنهاد می‌کنیم حتما از این بازار سنتی و قدیمی دیدن کنند. در واقع شما با رفتن به این بازار علاوه‌ بر بازدید از یک مکان تاریخی می‌توانید خرید خود را نیز انجام دهید. به طور کلی می‌توان گفت هر آنچه فکرش را بکنید در این بازار پیدا می‌شود. از جمله کسبه‌هایی که در این بازار فعال هستند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فروش جواهرات
 • طلاسازی
 • پارچه‌ فروشی
 • نقره فروشی
 • عطر
 • زعفران و ادویه فروشی
 • پوشاک
 • اسباب‌بازی
 • خوراکی
 • مهر، تسبیح و سجاده

 

طبقه دوم بازار رضا مشهد

همان‌طور که در بخش قبلی گفته شد طبقه دوم به‌صورت موازی روی طبقه اول قرار گرفته‌ است. طبقه دوم نیز جذابیت بسیار زیادی برای گردشگران دارد از جمله کسبه‌هایی که در این طبقه فعال هستند عبارتند از:

 • صنایع‌دستی
 • کارگاه‌های سنگ‌ و فیروزه‌ تراشی
 • آتلیه‌های عکاسی
 • طلاسازی
 • کارگاه گلدوزی

 

دسترسی به بازار رضا مشهد

همان‌طور که گفته شد بازار رضا از نظر موقعیت مکانی بسیار نزدیک به حرم مطهر بوده که همین امر یکی از دلایل محبوبیت آن به شمار می‌رود. در بخش‌های قبلی نیز ذکر شد که بازار رضا دارای دو درب ورودی در فلکه آب و میدان ۱۷ شهریور است. لازم است بدانید که درب ورودی بازار در فلکه آب موقعیت نزدیک‌تری به حرم دارد و به‌ همین خاطر ممکن است در هنگام ورود با شلوغی بسیار زیاد روبرو شوید.

تصویری از نمای بازار رضا

دسترسی به بازار رضای مشهد با مترو

با استفاده از مترو دسترسی به بازار رضا بسیار راحت است و به‌ دور از ترافیک سنگین شهر می‌توانید با کمترین هزینه و در کوتاه‌ترین زمان ممکن خود را به بازار برسانید. ایستگاه باب‌الجواد، نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به بازار رضا بوده که در آینده‌ای نزدیک افتتاح می‌شود.

اما در حال حاضر اگر قصد دارید با مترو خود را به بازار برسانید، باید در ایستگاه متروی ۱۷ شهریور یا ایستگاه متروی بسیج پیاده شوید و یک مسیر کوتاه را تا بازار رضا پیاده‌روی کنید. لازم به ذکر است در این مسیر می‌تواند سری به بازار ۱۷ شهریور نیز بزنید.

 

دسترسی به بازار رضا با اتوبوس

یکی از راه‌های دسترسی به بازار رضا، اتوبوس است. برای‌ آن‌ که خود را به بازار رضا برسانید، می‌توانید از خطوط اتوبوس BRT استفاده کنید و به حرم مطهر بروید و سپس حدود ۳۰۰ متر را تا بازار پیاده‌روی کنید.

 

تاکسی‌های درون شهری

یکی دیگر از روش‌های دسترسی به بازار رضا استفاده از تاکسی‌های درون‌شهری است که شما می‌توانید از طریق این وسایل نقلیه در مسیر رفت یک طرفه از فلکه آب به میدان ۱۷ شهریور بروید.

 

آدرس بازار رضا مشهد

برای دسترسی آسان‌تر شما مسافران عزیز در این بخش آدرس ساعت کاری بازار رضا مشهد را ذکر خواهیم کرد:

 • آدرس بازار رضا مشهد: استان خراسان رضوی- مشهد- ضلع شرقی خیابان امام رضا- حدفاصل میدان بیت‌المقدس و ۱۷ شهریور
 • ساعت کاری: ۹ صبح الی ۲۲ شب

معرفی هتل‌های نزدیک بازار رضا مشهد

اگر قصد دارید در هتلی اقامت داشته باشید که به راحتی به بازار رضا دسترسی داشته باشید تا بتوانید در هر ساعت از شبانه روز به خرید و گشت و گذار بپردازید در ادامه چند مورد از نزدیک‌ترین هتل‌هایی که در اطراف بازار رضا مشهد قرار دارد را معرفی می‌کنیم.

انتخاب هتل‌های نزدیک به بازار رضا مشهد این امکان را به شما می‌دهد تا در کوتاه‌ترین زمان به طیف متنوع و مختلفی از فروشگاه‌ها در بازار رضا دسترسی داشته باشید و ضمن صرفه جویی در زمان به بهترین سوغاتی‌ها، البسه و وسایل مورد نیاز خود دسترسی داشته باشید.

 • هتل ساوین مشهد

هتل ساوین یکی از هتل‌های مشهد نزدیک حرم است که شما می‌توانید به صورت آنلاین و تنها با چند کلیک ساده می‌توانید این هتل را از سامانه گردشگری الماس تریپ رزرو کنید. این هتل در سال 1397 تاسیس شده و دارای 112 واحد و 7 طبقه است.

آدرس هتل ساوین مشهد: مشهد، خیابان امام رضا ۱۲، نبش حنایی ۶

شماره تماس جهت رزرو: 05133037 داخلی یک

 • هتل شهدای رودبار مشهد

هتل شهدای رودبار یکی از هتل‌های مشهد خیابان امام رضا است که در سال 1398 تاسیس شده و دارای 6 طبقه و 41 واحد اقامتی است. با رزرو این اقامتگاه به راحتی می‌توانید از بازار رضا و سایر بازارهای نزدیک بارگاه منور رضوی دیدن کنید.

آدرس هتل شهدای رودبار مشهد:  مشهد، خیابان امام رضا، امام رضا ۱۲، حنایی ۱۲

 • هتل تهران مشهد

هتل تهران یکی از هتل‌های سه ستاره مشهد است که در سال 1352 افتتاح و در سال 1400 بازسازی شده است. با توجه به اینکه هتل تهران در خیابان امام رضا واقع شده به راحتی از این هتل به بازار رضا دسترسی خواهید داشت. 

آدرس: مشهد، خيابان امام رضا، نبش امام رضا ۸

سخن پایانی

در مطالب فوق ما سعی کردیم یکی از بازارهای قدیمی در شهر مشهد را به شما معرفی کنیم تا علاوه‌بر خریدکالا و سوغاتی‌های موردنظر خود، از این مکان تاریخی دیدن فرمایید.

تصویر حرم امام رضا برای سفر مشهد

با رزرو آنلاین هتل در مشهد،

پیش از سفر، جایِ خالی‌تان را در حرم امام رضا پر کنید!

(در حال تکمیل ظرفیت …)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن

رزرو از میان بیش از 500 هتل در مشهد