موزه آستان قدس رضوی

آنچه در این مقاله میخوانید :
تصویر موزه آستان قدس رضوی

موزه‌ها از زمان‌های گذشته تاکنون مکانی برای به نمایش گذاشتن قدمت، آثار و عظمت تاریخ بشر بوده­‌اند. یکی از این موزه‌های با شکوه و عظیم در شهر مشهد قرار دارد. موزه آستان قدس رضوی مکانی بزرگ و پربازدید است که شامل آثار با ارزش و دارای قدمت فراوان است. در این مطلب به معرفی این موزه که جزو جاهای دیدنی مشهد نزدیک حرم به شمار می‌آید خواهیم پرداخت؛ در ضمن اگر به طور کلی علاقه‌مند به بازدید از موزه‌ها را دارید، می‌توانید به موزه مردم شناسی مشهد نیز مراجعه کنید.

موزه استان قدس

تاریخچه موزه آستان قدس رضوی

مراحل ساخت موزه آستان قدس رضوی از سال ۱۳۱۶ شروع شد و سرانجام در سال ۱۳۲۴ این موزه به عنوان دومین و بزرگ‌ترین موزه بقاع متبرکه در ایران معرفی و بازگشایی شد. این موزه از بخش‌های مختلف و متنوعی برخوردار است که قدیمی‌ترین بخش آن خزانه این موزه می‌باشد.

 پیش از این که موزه به شکل امروزی در بیاید و طبقات بالایی آن را بسازند اشیای گران قیمت و ارزشمند حرم مطهر امام رضا (ع) در مکانی به نام خزانه نگه داشته می‌شد. این اشیای قیمتی شامل هدایا و آثار با ارزش و بزرگ که از طرف تاجران، پادشاهان و امیران و ارادت‌مندان پیشکش حرم مطهر شده است، می‌باشد. در ابتدا این آثار را در محفظه‌های شیشه‌ای داخل خزانه نگهداری می‌کردند. با گذشت زمان و گسترش این موزه هر کدام از این آثار را در بخش‌های مختلف به نمایش گذاشته‌اند.

 

بخش‌های مختلف موزه آستان قدس رضوی

موزه آستان قدس رضوی از جمله موزه‌های معروف و دیدنی حرم مطهر رضوی می‌باشد. این موزه در صحن کوثر قرار دارد، به همین دلیل حتی در روز‌های تعطیل نیز این مکان جهت بازدید عموم باز است. موزه آستان قدس رضوی شامل سه بخش و ورودی اصلی است که هر کدام از این قسمت‌ها از آثار مختلفی برخوردار هستند. این سه بخش از موزه آستان قدس را به مختصر توضیح خواهیم داد.

موزه استان قدس

ساختمان موزه مرکزی آستان قدس رضوی

 ساختمان موزه آستان قدس رضوی دارای چند ورودی است. در ورودی سمت راست این ساختمان موزه مرکزی قرار دارد. این بخش دارای چهار طبقه که شامل زیر زمین، طبقه همکف، طبقه اول و دوم خواهد شد.

 

گنجینه‌های موزه مرکزی آستان قدس رضوی

موزه آستان قدس رضوی با بیش از 300 هزار شی تاریخی و فرهنگی، یکی از بزرگترین و غنی‌ترین موزه‌های ایران و جهان است. این موزه در حال حاضر دارای 11 گنجینه است که در ادامه به بررسی همه آن‌ها پرداخته‌ایم.

گنجینه تاریخ حرم رضوی

گنجینه تاریخ حرم رضوی به تاریخچه حرم مطهر امام رضا (ع) از دوران پیش از اسلام تا به امروز اختصاص دارد. این مکان که در ابتدا به نام موزه تاریخ رضوی شناخته می‌شد، با هدف آشنایی بازدیدکنندگان با تاریخ شهر و حوادثی که در حرم مطهر اتفاق افتاده تاسیس شده است. در این گنجینه می‌توانید آثاری از جمله سنگ‌نوشته‌های دوران ساسانی، کاشی‌کاری‌های دوره صفوی، و اسناد و مدارک تاریخی مربوط به حرم را مشاهده کنید. 

گنجینه مدال

در اوایل فقط مدال‌های جهان پهلوان تختی در طبقه همکف موزه مرکزی آستان قدس رضوی قرار گرفته بود؛ اما با گذشت زمان و اهدای مدال‌ها و افتخارات دیگر ورزشکاران مختلف به این موزه تصمیمی گرفته شد گنجینه‌ای مجزا برای مدال‌ها تاسیس شود. در این گنجینه که در طبقه دوم موزه مرکزی آستان قدس رضوی می‌توانید مجموعه‌ای از مدال‌های مربوط به رویدادهای تاریخی، فرهنگی، و ورزشی را پیدا کنید.

گنجینه تمبر و تاریخچه پستی

اولین تمبر پستی دنیا که به عنوان پنی سیاه شناخته می‌شود مهم‌ترین یا خاص‌ترین چیزی است که در این گنجینه به چشم شما می‌خورد؛ همچنین می‌توانید در این گنجینه از صدهزار تمبر و اقلام پستی از دوره قاجار تا حال حاضر، بازدید کنید.

گنجینه ساعت

ساعت آفتابی با توپ خورشیدی ساعت مهم و جذاب این گنجینه است. این ساعت ظهر شرعی را با صدای انفجار اعلام می‌کند و سیستم آن به این شکل است که هنگام ظهر شرعی نور خورشید به وسیله یک عدسی روی توپ ساعت متمرکز می‌شود و باعث انفجار باروت‌هایی که در آن وجود دارد می‌شود. ساعت‌ آفتابی و مکانیکی از ساعات دیگری هستند که در این گنجینه می‌توانید پیدا کنید.

گنجینه سکه

گنجینه سکه که همزمان با گنجینه اسکناس تاسیس شد یکی از غنی‌ترین موزه‌های سکه در ایران است. مجموعه سکه‌های ایران پیش از اسلام، سکه‌های حکومت‌های نیمه مستقل ایرانی و سکه‌های دوره اسلامی  از مهم‌ترین سکه‌هایی که در این گنجینه می‌توانید پیدا کنید. 

گنجینه نجوم

گنجینه نجوم که یکی از جذاب‌ترین گنجینه‌های موزه آستان قدس رضوی به به شمار می‌آید که به تاریخچه نجوم و ابزارهای نجومی پرداخته است. در گنجینه نجوم می‌توانید مجموعه‌ای از ابزارهای نجومی قدیمی و نفیس را ببینید. اگر با ستارگان و فضا علاقه‌مند هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم از این گنجینه دیدن کنید.

گنجینه سلاح

گنجینه سلاح که همزمان با گنجینه‌های نجوم، ساعت و ظروف تاسیس شد، انواع سلاح‌های سرد و گرم از 400 سال پیش تا به امروز را در دل خود جای داده است. کمان روغنی لاکی که مربوط به دوره صفویه است قدیمی‌ترین سلاح موجود در این گنجینه است. در گنجینه سلاح می‌توانید مجموعه‌ای از شمشیرها، تپانچه‌ها، کمان‌ها، سپرهای چرمی از پوست گاو میش و کرگدن، تفنگ‌ها، و سایر سلاح‌ها را مشاهده کنید.

گنجینه آبزیان

گنجینه آبزیان راجع به گونه‌های مختلف آبزیان دریایی و رودخانه‌ای است. ماهی‌ها، صدف‌ها و سایر آبزیان، موجوداتی هستند که در این گنجینه می‌توانید پیدا کنید. 

گنجینه ظروف

گنجینه ظروف که در طبقه دوم موزه مرکزی آستان قدس رضوی قرار دارد به انواع ظروف از دوران پیش از اسلام تا به امروز اختصاص دارد. مجموعه‌ای از ظروف چینی از جمله آبی سفید، پنج رنگ، هفت رنگ، سفالی شیشه‌ای، و سایر ظروف از جمله آن‌هایی که مربوط به دوره قاجار است را تماشا کنید.

گنجینه اسکناس

واحدهای پولی مختلف در ایران و اسکناس‌های سایر کشورهای جهان مواردی هستند که در گنجینه اسکناس می‌توانید راجع به آن اطلاعات کسب کنید. در این گنجینه می‌توانید مجموعه‌ای از اسکناس‌های قدیمی و نفیس ایران و سایر کشورها را مشاهده کنید.

گنجینه هنرهای تجسمی

طبقه اول موزه مرکزی آستان قدس رضوی مختص به گنجینه هنرهای تجسمی است. آثار هنری از جمله نقاشی، خوشنویسی، تذهیب، و سایر آثار هنری را می‌توانید در این گنجینه بیابید. اگر به آثار هنری نفیس ایرانی و سایر کشورها علاقه دارید، گنجینه هنرهای تجسمی می‌تواند خیلی برای شما جذاب باشد. 

 

مسیرهای دسترسی به موزه آستان قدس رضوی

مسیر‌های مختلفی برای دسترسی و رسیدن به آستان قدس رضوی وجود دارد. اگر برای بازدید و رسیدن به این مکان از خودرو شخصی استفاده می‌کنید، می‌توانید از نزدیک‌ترین پارکینگ یعنی پارکینگ شماره یک حرم را انتخاب و خودرو خود را در آن پارک کنید؛ سپس وارد صحن کوثر حرم شوید و از بازدید این مکان لذت ببرید.

اما در صورتی که برای رسیدن به این مکان قصد دارید از سرویس حمل و نقل عمومی استفاده کنید در اطراف حرم از ورودی‌های مختلف به مترو و اتوبوس دسترسی خواهید داشت. اما یکی از بهترین و نزدیک‌ترین راه­ها برای رسیدن به این مکان خیابان آیت‌الله شیرازی، شیرازی ۷ می‌باشد.

 

زمان بازدید و هزینه ورودی به موزه آستان قدس

موزه آستان قدس رضوی همه روزه و از ساعت 8:30  صبح تا ۱۸ عصر پذیرای بازدید‌کنندگان از این مجموعه عظیم خواهد بود. در روزهای تعطیل نیز این موزه آماده میزبانی زائران و گردشگران خواهد بود. مدت زمان بازدید از این موزه نیز حدود ۳ ساعت است‌ همچنین هزینه ورود به این مجموعه برای خردسالان رایگان در نظر گرفته شده است، و برای بزرگسالان نیز این هزینه ۱۰ هزار تومان می‌باشد. البته این هزینه برای توریست‌های خارجی ۱۵ هزار تومان خواهد بود. 

 

جمع بندی

موزه مکانی مناسب برای به نمایش درآوردن آثار مختلف با قدمت فراوان می‌باشند. ایران از موزه‌های فراوانی برخوردار است که هر کدام آثار باستانی و تاریخی متنوعی را در معرض دید همگان قرار می‌دهند. یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین موزه‌ها، موزه آستان قدس رضوی است که بیانگر آثار فراوانی در زمینه طبیعی، تاریخی و فرهنگی می‌باشد. در این مطلب موزه آستان قدس رضوی را به شما عزیزان معرفی کردیم؛ از همراهی شما تا پایان سپاس‌گذاریم.

تصویر حرم امام رضا برای سفر مشهد

با رزرو آنلاین هتل در مشهد،

پیش از سفر، جایِ خالی‌تان را در حرم امام رضا پر کنید!

(در حال تکمیل ظرفیت …)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن

رزرو از میان بیش از 500 هتل در مشهد