حرم امام رضا

آنچه در این مقاله میخوانید :
تصویر حرم امام رضا در شب

یکی از مشهور‌ترین جاهای دیدنی مشهد، حرم امام رضا (ع) است که سالانه میلیون‌ها نفر از سراسر جهان به شوق دیدن آن به مشهد سفر می‌کنند.

نقشه حرم امام رضا در طول تاریخ بار‌ها دچار تغییر شده و توسعه یافته است. طراحی و آینه کاری‌های داخل حرم امام رضا علیه السلام هر زائری را به خود جذب می‌کند؛ براساس روایت‌های قدیمی، امام رضا (ع) در هنگام سفر به مرو محل حرم را مشخص کرده‌اند. شاید برایتان سوال پیش آید که آیا همیشه حرم امام رضا باز است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بله در هر ساعت از شبانه روز زائران بسیار زیادی از سراسر جهان برای زیارت این حرم مقدس به مشهد می‌آیند.

از دیگر جاهای دیدنی مشهد نزدیک حرم می‌توان به آرامگاه شیخ بهایی و خانه توکلی مشهد اشاره کرد. آرامگاه شیخ بهایی در داخل حرم مطهر رضوی و بعد از رواق وسیع امام خمینی قرار گرفته است. این آرامگاه دارای یک مزار سنگی همراه با دیواره‌های شیشه‌ای است.

خانه تاریخی توکلی مشهد به یکی از تجار بزرگ مشهد که از خاندان کشمشیان بود، تعلق داشته است. قدمت این خانه به دوران قاجار و سال ۱۲۲۱ بر‌می‌گردد. که در طول دوره‌های مختلف این بنا با توجه به تغییر آداب و رسوم مردم و … دچار تغییراتی شده است؛ همچنین در اطراف حرم امام رضا مسجدهای معروفی همچون گنبد سبز وجود دارد که یکی از شناخته شده‌ترین مسجدهای مشهد است علاوه بر این یک کلیسای معروف و جذاب به نام کلیسای مسروپ مقدس در خیابان‌های اطراف حرم ساخته شده که سالانه گردشگران بسیاری از آن بازدید می‌کنند و وجود آن نشان دهنده آزادی عقیده در این شهر است.

توجه داشته باشید که سالانه افراد زیادی  به قصد زیارت به مشهد سقر ی‌کنند که این افراد برای اقامت خود به دنبال مکانی هستند که فاصله کوتاهی تا حرم مطهر امام رضا داشته باشد تابتوانند در کمترین زمان به مقصد خود برسند؛ هتل ساوین مشهد یکی از هتل‌های بسیار خوب که در نزدیکی حرم است برای این افراد توصیه می‌شود. در نظر داشت باشید که این هتل علاوه بر امکانات بینظیری که دارد گارانتی سامانه الماس تریپ است که می‌توانید خدماتی را از این سامانه مانند تخفیف و یا رزرو به صورت آنلاین را دریافت کنید.

 

علاوه بر هتل ساوین مشهد مسافران می‌توانند  هتل رونا مشهد را برای اقامت خود انتخاب کنند. این هتل  در خیابان امام رضا مشهد قرار دارد و به علت نزدیک بودن به حرم مسافران زیادی مهمان این هتل هستند. این هتل گارانتی الماس تریپ است و شما  می‌توانید قبل از ورود به مشهد  آن را به صورت آنلاین رزرو کنید.

جاهای دیدنی مشهد کجا خوبه؟

تصویر گنبد حرم امام رضا

مساحت کل حرم امام رضا

همانطور که می‌دانید یکی از باشکوه‌ترین و محبوب‌ترین جاهای دیدنی مشهد برای تفریح حرم امام رضا است. حرم امام رضا تنها آرامگاه نورانی امام هشتم نیست؛ بلکه این مجموعه از چندین بنا و زیر مجموعه تشکیل شده است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید آستان قدس رضوی علاوه بر ارزش‌های معنوی و تاریخی در سال 1310 به عنوان یک اثر ملی به ثبت رسید.

حرم مقدس رضوی از مشهورترین مکان‌های زیارتی ایران است.

پس از انقلاب اسلامی توجه به این حرم مقدس بیش از پیش شد؛ در حقیقت پس از انقلاب، نقشه حرم امام رضا و خیابان‌های اطراف آن توسعه و گسترش یافت. مساحت کل حرم امام رضا بیش از یک میلیون متر مربع است. این مساحت گنجایش 700 هزار نفر را در خود دارد.

نقشه حرم امام رضا

با استفاده از راهنما نقشه حرم امام رضا می‌توانید جزئیات آستان قدس رضوی را مشاهده نمایید. در این نقشه بخش‌های مختلف حرم به صورت کاملا واضح دیده می‌شود. اگر به نقشه حرم امام رضا از بالا نگاه کنید متوجه خواهید شد که زائران می‌توانند از خیابان‌های آیت‌الله شیرازی، خیابان شیخ طبرسی، خیابان شهید نواب صفوی و خیابان شهید اندرزگو وارد حرم شوند.

توجه داشته باشید که در نقشه عکس ورودی‌های فرعی دیگری نظیر کوثر، غدیر، سر در شرقی و غربی نیز وجود دارند؛ این ورودی‌ها در نقشه مشخص هستند. با استفاده از نقشه حرم امام رضا به تمام قسمت‌های این صحن مقدس آشنایی پیدا خواهید کرد.

صحن‌های حرم رضا (ع)

تعداد صحن‌های حرم امام رضا 9 عدد است که نام آن‌ها را در زیر بین کرده‌ایم

 •  صحن انقلاب اسلامی
 •  صحن آزادی 
 • صحن جمهوری اسلامی
 •  صحن قدس
 •  صحن جامع رضوی
 • صحن غدیر
 •  صحن کوثر
 •  صحن هدایت
 •  صحن بعثت

 

تفاوت بین بست و صحن چیست؟ به حیاط‌های وسیع حرم صحن می‌گویند؛ اما در گذشته به مرزی از حرم مطهر که افراد غیرمسلمان و بیگانه حق گذشتن از آن را نداشتند بست می‌گفتند. آیا تا به حال عبارت بست نشینی را شنیده‌اید؟ در این بست‌ها بود که مردم برای در امان ماندن از ظلم بست می‌نشستند.

گنبد طلا و گلدسته‌های حرم امام رضا 

اعتقادات مختلفی نسبت به گنبد و گلدسته‌های حرم امام رضا وجود دارد،برخی از افراد معتقدند گنبد نماد سر انسان و گلدسته‌ها نماد دستانی هستند که به نشانه‌ی خواهش و تمنا  رو به آسمان بلند شده‌اند. برخی نیز گلدسته‌ها را علامتی برای یافتن قبله می‌دانند. 

 • گنبد طلای حرم امام رضا (ع)

 گنبد طلای بارگاه منور رضوی از دو ساختار داخلی و خارجی تشکیل شده است. گنبد داخلی را خود و گنبد خارجی را آهیانه می‌نامند. گنبد داخلی سقف روضه منوره است که قبه نامیده می‌شود و اکنون، پوشیده شده از ساختار طلایی است. این گنبد از داخل روضه قابل‌ مشاهده است. در مورد اولین قبه‌ای که بر فراز مرقد امام رضا (ع) وجود داشت دو نظریه وجود دارد. یک نظریه این است که اولین قبه همان قبه‌ای است که مامون برای پدرش در بقعه‌ هارونی ساخت. نظریه دیگری که داریم آن را بنایی معرفی می‌کند که از گذشته در باغ حمید بن قحطبه وجود داشت که مامون آن را برای دفن پدرش در نظر گرفت و ۱۰ سال بعد، دستور داد آقا علی ابن موسی‌الرضا (ع) را نیز در آن به خاک بسپارند. قبه در اثر حوادثی که در قرن چهارم برای خراسان اتفاق افتاد، خراب شد و سلطان محمود غزنوی اقدام به بازسازی آرامگاه و ساختن قبه‌ای جدید برای آن کرد.

از عمر گنبد حرم امام رضا (ع) که توسط وزیر سلطان سلجوقی ساخته شد هزار سال می‌گذرد. این گنبد در زمان شاه طهماسب صفوی طلاکاری شد و پس از تاراج شدن توسط ازبک‌ها، شاه عباس اقدام به بازسازی آن با خشت‌های طلا کرد. 70 سال بعد از آن، در سال 1084 زلزله‌ای مهلک شهر مشهد را لرزاند و آسیب شدیدی به گنبد وارد کرد. آسیب‌ها به اندازه‌ای شدید بود که شاه سلیمان صفوی اقدام به طلاکاری مجدد گنبد کرد. گنبد حرم امام رضا (ع) یک بار دیگر در سال 1291 شمسی مورد بازسازی قرار گرفت. خشت‌های مورد استفاده در گنبد در اثر گذشت زمان از بین رفتند و سال 1385، مسئولان آستان قدس رضوی آن‌ها را با ورقه‌های مسی با روکش طلا جایگزین کرد. ورقه‌های مسی جدید بکار رفته چهار برابر ضخیم‌تر از خشت‌های گلی قدیمی است و این موضوع باعث شده استحکام بسیار بیشتر شده باشد.

 • گلدسته‌های حرم امام رضا (ع)

گلدسته‌ که به نام مناره هم شناخته می‌شوند. یکی از عناصر مهم معماری اسلامی است. تعداد کل مناره‌های حرم رضوی 12 تا است که این مناره‌ها به شرح زیر است:

 

 • دو مناره با ارتفاع 41 متر متعلق به مسجد گوهرشاد
 • دو مناره طلاکاری شده با ارتفاع 40.5 متر در صحن انقلاب اسلامی
 •  2 مناره با ارتفاع 35 متر و مزین به کاشی و روکش طلا در صحن جمهوری اسلامی
 •  4 مناره با ارتفاع 57 متر در اضلاع شرقی و غربی صحن جامع رضوی 
 • 2 مناره با ارتفاع 70 متر در ضلع قبله‌ صحن جامع 

 

از میان تمامی مناره‌های گفته شده در بالا دو مناره موجود در صحن انقلاب از اهمیت بیشتری نسبت به بقیه مناره‌ها برخوردارند. محیط خارجی هر دو گلدسته 13 متر است؛ همچنین هر دو گلدسته طلاکاری شده‌اند. قدیمی‌ترین گلدسته، نزدیک گنبد و بلندترین گلدسته‌های حرم امام رضا (ع) گلدسته‌های واقع در ضلع قبله صحن جامع رضوی هستند. گلدسته‌ دوم در صحن انقلاب فاصله‌ زیادی با گنبد دارد، اما معماری بسیار جالبی دارد. معمار آن، این مناره  را طوری طراحی کرد و ساخت که مسافرانی که از سمت خیابان امام رضا به سمت حرم می‌آیند، گمان می‌کنند گنبد دقیقا در وسط این دو مناره  قرار دارد. این معماری شاهکار و جالب در عکس‌هایی که از حرم امام رضا گرفته شده نیز دیده می‌شود.

تصویر صحن حرم امام رضا

چگونگی زیارت مجازی حرم امام رضا

گاهی مواقع انسان بی‌قرار برای زیارت حرم امام رضا می‌شود؛ در صورتی که به دلیل دوری مسافت یا بسیاری از مشکلات نمی‌تواند به صورت حضوری به زیارت حرم امام رضا بپردازد. زیارت مجازی حرم امام رضا آرزوی محالی بود که در چند سال اخیر انجام این کار فراهم شده است.

با پیشرفت تکنولوژی و با استفاده از سایت حرم امام رضا همه افراد می‌توانند در هر جای از جهان که هستند به زیارت مجازی حرم بپردازند؛ همچنین با استفاده از سایت حرم امام رضا و پایگاه آستان قدس رضوی به آدرس https://tv.razavi.ir/panorma_pilgrimage می‌توانید به زیارت مجازی حرم امام رضا بپردازید. این زیارت به صورت کاملا سه بعدی انجام می‌گیرد.

پخش زنده حرم امام رضا

حتما تا کنون برایتان پیش آمده است که هوای زیارت حرم امام رضا را کرده باشید. در صورتیکه به دلایل گوناگون امکان سفر و زیارت حرم را ندارید، می‌توانید در برنامه پخش زنده حرم امام رضا شرکت کرده و بخش‌های مختلف حرم مشاهده نمایید؛ همچنین امکان شرکت در مراسم‌های مختلف برایتان امکان پذیر است. 

پخش زنده حرم امام رضا از سایت و اپلیکیشن آستان قدس رضوی قابل پیگیری است.

لیست هتل‌های نزدیک حرم رو یک‌جا داشته باش

سایر قسمت‌های حرم امام رضا

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که حرم امام رضا تنها مکان معنوی و زیارتی محسوب می‌شود؛ درحالیکه بخش‌ها و امکانات مختلف دیگری همچون موزه‌های مختلف نیز وجود دارد. موزه‌ آستان قدس رضوی، گنجینه تمبر و اسکناس، گنجینه صدف، حلزون و نرم‌تنان دریایی، گنجینه‌های نجوم و ساعت، ظروف قدیمی و گنجینه هنرهای تجسمی از جمله معروف‌ترین جاذبه‌های دیدنی در این شهر است.

از دیگر موزه‌های موجود می‌­توان به موزه فرش نیز اشاره کرد. در این موزه حدود 100 تخته قالی و فرش‌های نفیس با ارزش تاریخی و قدمت بسیار بالا وجود دارد. وجود موزه مردم شناسی در کنار مقبره امیر ملکشاه واقع در ضلع جنوب غربی حرم بسیاری از افراد را تحت تاثیر خود قرار داده است. این ساختمان در گذشته گرمابه‌ای بوده است که توسط شاه عباس صفوی به حرم واگذار شد و در نهایت در سال 1385 به موزه تغییر کاربری داد.

از دیگر اماکن بسیار مهم می‌­توان به کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی اشاره کرد. این کتابخانه با بیش از 7 میلیون مراجعه کننده یکی از قدیمی‌ترین و فعال‌ترین کتابخانه‌های ایران محسوب می‌شود. بسیاری از کتاب‌هایی که در این کتابخانه قرار دارند، از قدمت بسیار بالایی برخوردار هستند و قدمت برخی از آن‌ها به 12 قرن پیش برمی‌گردد.

 

عکس‌‌های حرم امام رضا

شکوه بسیار بالا و استفاده از آینه کاری‌های حرفه‌ای موجب معماری بی‌نظیر حرم امام رضا شده است. آینه‌کاری‌های این حرم چشم‌های هر زائر و بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند. بنابراین بسیاری از عکاسان حرفه‌ای اقدام به عکاسی از حرم امام رضا و تهیه عکس با کیفیت حرم امام رضا کرده‌اند. شما می‌توانید عکس حرم امام رضا را از سایت‌های مختلف تهیه و دانلود کنید و از عکس حرم امام رضا برای پروفایل نیز بهره بگیرید. در ادامه چند نمونه از زیبا‌ترین عکس‌های حرم را مشاهده می‌کنید. 

تصویر حرم مقدس امام رضا

عکس‌‌های حرم امام رضا

شکوه بسیار بالا و استفاده از آینه کاری‌های حرفه‌ای موجب معماری بی‌نظیر حرم امام رضا شده است. آینه‌کاری‌های این حرم چشم‌های هر زائر و بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند. بنابراین بسیاری از عکاسان حرفه‌ای اقدام به عکاسی از حرم امام رضا و تهیه عکس با کیفیت حرم امام رضا کرده‌اند. شما می‌توانید عکس حرم امام رضا را از سایت‌های مختلف تهیه و دانلود کنید و از عکس حرم امام رضا برای پروفایل نیز بهره بگیرید. در ادامه چند نمونه از زیبا‌ترین عکس‌های حرم را مشاهده می‌کنید. 

سخن پایانی

حرم امام رضا در باور‌های دینی ما ایرانیان مکان مقدسی محسوب می‌شود. همچنین مشهد از گذشته تاکنون به عنوان مقصدی معنوی برای جهانگردان از سرتاسر دنیا بوده است. در بسیاری از موارد به ویژه در ماه مبارک رمضان در مشهد غذا حضرتی داده می‌شود. بسیاری از زائران تصمیم می‌گیرند که در حرم امام رضا به باز کردن روزه خود بپردازند. این حرم در همه روزهای سال حال و هوای بسیار معنوی داشته و زائران بسیار زیادی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

تصویر حرم امام رضا برای سفر مشهد

با رزرو آنلاین هتل در مشهد،

پیش از سفر، جایِ خالی‌تان را در حرم امام رضا پر کنید!

(در حال تکمیل ظرفیت …)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن

رزرو از میان بیش از 500 هتل در مشهد